2011-12

No. Name Year Position HT Hometown (Previous School)
3 Ashley Husk Freshman G 5-2 Eugene, OR (Creswell HS)
4 Felicia Rodriguez Freshman F 5-10 Springfield, OR (Springfield HS)
5 Meredith Laing Freshman G 5-9 Eugene, OR (Marist HS)
10 Madison Moore Freshman G 5-6 San Ramon, CA (California HS)
11 Jordan Wilcox Freshman G 5-5 Bend, OR (Mountain View HS)
12 Kersey Wilcox Freshman G 5-5 Bend, OR (Mountain View HS)
20 Alexia Lovelady Freshman F 6-0 Glendale, OR (Glendale HS)
21 Danielle Schmidt Freshman G 5-9 Hillsboro, OR (Hillsboro HS)
22 Reed Levings Sophomore G 5-9 Cottage Grove, OR (Cottage Grove HS)
23 Seqoyia Tillman Freshman G 5-3 Portland, OR (Jefferson HS)
24 Megan Shields Freshman F 6-1 Sherwood, OR (Sherwood HS)
32 Joleen Chanco Freshman G 5-7 Roseville, CA (Woodcreek HS)
33 Courtney Walchli Freshman G/F 5-9 Hermiston, OR (Hermiston HS)
34 Brandy Blackburn Freshman F 6-2 Payette, ID (Payette HS)

 

2011-12 Schedule/Results

Date Opponent Location Time (PT) Results Media
Nov. 18 Bellevue at Everett, WA 2:00 p.m. 74-87 (L) recap
Nov. 19 South Puget Sound at Everett, WA 2:00 p.m. 96-44 (W) recap
Nov. 20 Tacoma at Everett, WA Noon 94-63 (W) recap
Nov. 26 Clark at Vancouver, WA 3:00 p.m. 83-66 (W) recap
Dec. 9 Pierce Invite - Wenatchee Valley at Lakewood, WA 6:00 p.m. 89-68 (W) recap
Dec. 10 Pierce Invite - Peninsula at Lakewood, WA 7:00 p.m. 50-47 (W) recap
Dec. 11 Pierce Invite - Clackamas at Lakewood, WA 3:00 p.m. 79-82 (L) recap
Dec 16 Skagit Valley Tourney - Tacoma at Mt. Vernon, WA 1:00 p.m. 76-64 (W) recap
Dec 17 Skagit Valley Tourney - Spokane at Mt. Vernon, WA 5:00 p.m. 46-60 (W) recap
Dec. 18 Skagit Valley Tourney - Skagit Valley at Mt. Vernon, WA 3:00 p.m. 51-59 (W) recap
Dec. 28 Chemeketa Tourney - Treasure Valley at Salem, OR 1:00 p.m. 39-65 (W) recap
Dec. 29 Chemeketa Tourney - Columbia Basin at Salem, OR 5:00 p.m. 76-87 (L) recap
Dec. 30 Chemeketa Tourney - Wenatchee Valley at Salem, OR 2:00 p.m. 84-63 (W) recap
Jan. 7 Mt. Hood * at Gresham, OR 4:00 p.m. 63-53 (W) recap
Jan. 11 Linn-Benton * at Albany, OR 5:30 p.m. 74-54(W) recap
Jan. 14 Chemeketa * Eugene, OR 4:00 p.m. 67-57(L) recap
Jan. 21 Clackamas * (JAM THE GYM) Eugene, OR 4:00 p.m. 68-71 (W) recap
Jan. 25 Umpqua * Eugene, OR 5:30 p.m. 65-74 (W) recap
Jan. 28 Portland * at Portland, OR 4:00 p.m. 101-47 (W) recap
Feb. 1 SWOCC* (rescheduled from 1/18) at Coos Bay, OR 5:30 p.m. 98-43 (W) recap
Feb. 4 Mt. Hood * Eugene, OR 4:00 p.m. 46-79 (W) recap
Feb. 8 Linn-Benton * Eugene, OR 5:30 p.m. 54-77 (W) recap
Feb. 11 Chemeketa * at Salem, OR 4:00 p.m. 80-71 (W) recap
Feb. 15 SWOCC * Eugene, OR 5:30 p.m. 55-101 (W) recap
Feb. 18 Clackamas * at Oregon City, OR 4:00 p.m. 65-58 (W) recap
Feb. 22 Umpqua * at Roseburg, OR 5:30 p.m. 62-53 (W) recap
Feb. 25 Portland * Eugene, OR 4:00 p.m. 57-97 (W) recap
Mar. 3 NWAACC Championships* - Peninsula at Kennewick, WA 4:00 p.m. 71-88 (W) recap
Mar. 4 NWAACC Championships* - Yakima Valley at Kennewick, WA 4:00 p.m. 73-57 (L) recap
Mar. 5 NWAACC Championships* - Skagit Valley at Kennewick, WA 2:00 p.m. 84-83 (L) recap

* Conference Games