2014-15

Roster

 

No. Name             Pos. Ht. Yr. High School/Hometown
3 Erica Cogburn G 5'9" SO Thurston/Springfield, OR
4 Marikah Wright F 5’10” SO Newport/Bellevue, WA
10 Keeli Munkres G 5'7" FR Willamette/Eugene, OR
11 Sara Kesling G 5'9" FR Elmira/Elmira, OR
12 Jacia Jointer G 5'5" SO Parkrose/Portland, OR
13 Maddie Kiplinger G 5’6” SO South Eugene/Eugene, OR
21 Gabby Heehn G 5'11" SO Hermiston/Hermiston, OR
23 Bre DuBois F 5'11" FR Mark Morris/Longview, WA
33 Carmen Wright F 5'8" SO Willamette/Eugene, OR
34 Jordan Kimbrough C 6'1" FR Enterprise, Redding, CA

 

Schedule

Date Opponent Location Time (PT) Results Media
Nov. 21 Everett Eugene, OR 6:00 p.m. 87-49 (W) Box Score | Recap
Nov. 22 Pierce Eugene, OR 4:00 p.m. 100-54 (W) Box Score | Recap
Nov. 23 George Fox JV Eugene, OR 2:00 p.m. 95-47 (W) Box Score | Recap
Dec. 05 Everett at Bellevue, WA 3:00 p.m. 76-66 (W) Box Score | Recap
Dec. 06  Skagit Valley at Bellevue, WA 5:00 p.m. 54-44 (W) Box Score | Recap
Dec. 07 Umpqua at Bellevue, WA 3:00 p.m. 69-63 (L) Box Score | Recap
Dec. 12 Tacoma at Lakewood, WA 2:00 p.m. 91-38 (W) Box Score | Recap
Dec. 13 Lower Columbia at Lakewood, WA 4:00 p.m. 75-71 (W) Box Score | Recap
Dec. 14 Peninsula at Lakewood, WA 2:00 p.m. 77-68 (W) Box Score | Recap
Dec. 18 Peninsula at Auburn, WA 4:00 p.m. 59-46 (W) Box Score | Recap
Dec. 19 Highline at Auburn, WA 7:00 p.m. 59-57 (W) Box Score | Recap
Dec. 20 Treasure Valley at Auburn, WA 4:00 p.m. 70-62 (L) Box Score | Recap
Dec. 21 New Hope at New Hope (Eugene, OR) 6:00 p.m. 74-69 (W) Box Score | Recap
Dec. 28 Columbia Basin at Salem, OR Noon 97-77 (W) Box Score | Recap
Dec. 29 Highline at Salem, OR TBA 80-68 (W) Box Score | Recap
Dec. 30 Wenatchee Valley at Salem, OR 10:00 a.m. 96-77 (L) Box Score | Recap
Jan. 10 Clackamas Eugene, OR 2:00 p.m. 56-47 (W) Box Score | Recap
Jan. 14 Umpqua at Roseburg, OR 5:30 p.m. 69-61 (L) Box Score | Recap
Jan. 17 Mt. Hood Eugene, OR 2:00 p.m. 69-40 (W) Box Score | Recap
Jan. 24 Portland at Portland, OR 2:00 p.m. 67-56 (W) Box Score | Recap
Jan. 28 SWOCC Eugene, OR 5:30 p.m. 59-56 (L) Box Score | Recap
Jan. 31 Chemeketa at Salem, OR 2:00 p.m. 61-57 (W) Box Score | Recap
Feb. 4 New Hope Eugene, OR 6:00 p.m. 81-56 (W) Box Score | Recap
Feb. 7 Clackamas at Oregon City, OR 2:00 p.m. 67-66 (L) Box Score | Recap
Feb. 11 Umpqua Eugene, OR 5:30 p.m. 65-63 (L) Box Score | Recap
Feb. 14 Mt. Hood at Gresham, OR 2:00 p.m. 77-52 (W) Box Score | Recap
Feb. 21 Portland Eugene, OR 2:00 p.m. 77-45 (W) Box Score | Recap
Feb. 25 SWOCC at Coos Bay, OR 5:30 p.m. 56-50 (W) Box Score | Recap
Feb. 28 Chemeketa Eugene, OR 2:00 p.m. 78-49 (W) Box Score | Recap
           
  PLAYOFFS        
Mar. 7 Skagit Valley at Kennewick, WA 12:00 p.m. 68-61 (W) Box Score | Recap
Mar. 8 Blue Mountain at Kennewick, WA 2:00 p.m. 84-65 (W) Box Score | Recap
Mar. 9 SWOCC at Kennewick, WA 6:00 p.m. 49-44 (W) Box Score | Recap
Mar. 10 Peninsula at Kennewick, WA 2:00 p.m. 85-75 (L) Box Score | Recap