2014

Roster

 

No. Name Pos. Ht. *Yr.  Hometown (Prev School Played For)
0/1 Erica Cogburn GK 5-10 Fr. Springfield, OR (Thurston HS)
2 Taylor Boyer MF 5-5 So. Springfield, OR (University of Oregon)
3 Araceli Jimenz MF 5-2 Fr. Medford, OR (North Medford HS)
4 Mecca Ray Rouse DF 5-5 Fr. Eugene, OR (South Eugene HS)
5 Kylee O'Connor F 5-5 Fr. Eugene, OR (Sheldon HS)
6 Kyleigh Jandro MF 5-1 So. Gresham, OR (Gresham HS)
7 Emily Stone DF 5-3 Fr. Eugene, OR (Willamette HS)
8 Kathryn Hostkoetter F 5-3 Fr. Grants Pass, OR (Grants Pass HS)
9 Breana Berger DF 5-5 So. Hermiston, OR (Hermiston HS)
10 Courtney Fieldhouse MF 5-8 So. Troutdale, OR (Reynolds HS)
11 Delaney Crook MF 5-7 Fr. Bend, OR (Bend HS)
12 Anna Goodrie MF 5-6 Fr. Springfield, OR (Thurston HS)
18 Emily Walker DF 5-3 So. Central Point, OR (Crater HS)
22 Kelsie Loomis DF 5-7 Fr. Eugene, OR (Willamette HS)
23 Jordan Hevern DF 5-3 So. Central Point, OR (Crater HS)
24 Karlee Willcox F 5-5 So. Lebanon, OR (Lebanon HS)
25 Mikaila Riddle MF 5-10 So. Springfield, OR (Oregon Institute Of Technology)
26 Serena Boehm  F 5-6 So. Eugene, OR (South Eugene HS)

*-Soccer eligibility year

Head Coach: Erica Jensen (1st Year)
Assistant Coach: Sarah Harris
Assistant Coach: Erin Satterfield

 

2014 Schedule

Date Opponent Location Time (PT)  
Aug. 30 North Idaho at Coeur d'Alene, ID Noon 0-0 (T)
Sept. 05 Walla Walla Eugene, OR 2:00 p.m. 1-1 (T)
Sept. 06 Treasure Valley Eugene, OR Noon 2-1 (L)
Sept. 12 Yakima Valley at Yakima, WA 2:00 p.m. 3-1 (W)
Sept. 13 Spokane at Spokane, WA Noon 2-1 (W)
Sept. 18 Wenatchee Valley Eugene, OR 2:00 p.m. 5-0 (W)
Sept. 19 Columbia Basin Eugene, OR 2:00 p.m. 1-0 (W)
Sept. 27 Clark  at Vancouver, WA Noon 3-2 (L)
Oct. 01 Pierce at Lakewood, WA 4:00 p.m. 2-0 (W)
Oct. 04 Clackamas Eugene, OR Noon 2-0 (W)
Oct. 08 Chemeketa Eugene, OR 2:00 p.m. 2-1 (W)
Oct. 11 SWOCC Eugene, OR Noon 5-0 (W)
Oct. 15 Clark Eugene, OR 2:00 p.m. 1-0 (W)
Oct. 18 Pierce Eugene, OR Noon 3-0 (W)
Oct. 22 Clackamas at Oregon City, OR 1:00 p.m. 4-0 (W)
Oct. 25 Chemeketa at Salem, OR Noon 2-0 (W)
Oct. 28 Linfield JV Eugene, OR 7:00 p.m. 6-0 (W)
Nov. 01 SWOCC at Coos Bay, OR Noon 1-0 (W)
         
  Playoffs      
Nov. 08 Shoreline Eugene, OR Noon 2-1 (W)
Nov. 15 Peninsula Tukwila, WA 1:00 p.m. 2-1 (L)

 

 
  Goals Assists Shutouts Saves Points

Erica Cogburn

0

0

11

65

0

Taylor Boyer

17

7

0

0

41

Araceli Jimenz

2

1

0

0

5

Mecca Ray Rouse

1

2

0

0

4

Kylee O'Connor

2

2

0

0

6

Kyleigh Jandro

4

0

0

0

8

Kathryn Hostkoetter

0

1

0

0

1

Anna Goodrie

4

7

0

0

15

Breanna Berger

0

2

0

0

2

Jordan Hevern

2

1

0

0

5

Karlee Wilcox

8

1

0

0

17

Mikaila Riddle

1

3

0

0

5

Serena Boehm

4

3

2

8

11

 

Erin Satterfield - Assistant Coach

Erin grew up playing soccer in Boulder, Colorado for the Broomfield Blast and the Colorado Xtreme while attending Broomfield High School. Moving to the Eugene area for school, Erin played for the Lane Titans from 2010-12. Currently attending the University of Oregon, Erin is about to graduate with a Bachelor of Arts in Journalism.

In addition to being on the Titans staff, Erin also works in the U10 academy program and assists with the U13 girls Sol Black team of the Eugene Timbers Futbul Club.