2015

2015 Schedule

Date Competition Location Media
March 7 Linfield Ice Breaker McMinnville, OR Results
March 19-20 Jim Klein Multis* Westmont, CA Results
March 21 Rose City Preview* Gresham, OR Results
March 21 Lewis and Clark Spring Break Open Portland, OR Results
March 27-28 Lane Multis Eugene, OR (Lane) Results
March 28 Willamette Invitational* Salem, OR Results
April 4 Linfield Invitational McMinnville, OR Results
April 10 Chico Distance Carnival* Chico, CA Results
April 11 Chico Twilight* Chico, CA Results
April 17-18 Oregon Relays* Eugene, OR (UofO) M | W
April 18 Southern Oregon Distance* Ashland, OR Results
April 23 Titan Twilight Eugene, OR (Lane) Results
April 27-28 NWAC Multi Event  Eugene, OR (Lane) Hep | Dec
May 1 OSU High Performance* Corvallis, OR Results
May 2 Mt. Hood Festival Gresham, OR Results
May 9 Southern Region Championship TBA Results
May 18 NWAC Championships (Day 1)* Spokane, WA Results
May 19 NWAC Championships (Day 2)* Spokane, WA Results
June 24-28 USATF Junior/Senior Championships* Eugene, OR (UofO)  

* - Qualified Athletes Only

 

2015 Roster

Men

Name

Yr.

High School

Hometown

Event

Mikel Andreasen

Fr

Hidden Valley

Grants Pass, OR

Hurdles

Giovanni Brown

Fr

McDowell

Erie, PA

Decathlon

Brian Burt

Fr

Eastmont

East Wenatchee, WA

Sprints/Jumps

Coleman Byrum

So

Marist

Eugene, OR

Hurdles

Kaelen Byrum

So

Marist

Eugene, OR

Jumps

Rohan Cain

So

Curtis

University Place, WA

Sprints

Carlos Camacho

Fr

Newport

Newport, OR

Mid-Distance/XC

Michael Capri

Fr

Newport

Newport, OR

Sprints/Hurdles

Jack Carroll

RFr

Ashland

Ashland, OR

Throws

Gabe Collins

Fr

Lincoln

Oregon City, OR

Mid-Distance/XC

Michael Cook

Fr

Mt Shasta

Mt Shasta, CA

Distance/XC

David Cornish

So

North Valley

Grants Pass, OR

Distance/XC

Jonathan Cornish

So

North Valley

Grants Pass, OR

Distance/XC

Sean Duncan

RFr

Douglas

Winston, OR

Pole Vault

Ryan Fujita

Fr

Lincoln

Portland, OR

Mid-Distance

Jesse Goodier

So

Springfield

Springfield, OR

Sprints

Ben Harter

Fr

Sheldon

Eugene, OR

Distance/XC

Logan Herman

Fr

Tulelake

Tulelake, CA

Mid-Distance

Dakarai Hightower

So

Curtis

University Place, WA

High Jump

Efrain Jamie

So

Hermiston

Hermiston, OR

Distance/XC

Amir Johnson

Fr

Willamette

Eugene, OR

Hurdles

Joel Johnson

Fr

Bend

Bend, OR

Pole Vault

Ben Kelly

Fr

Hanford

Richland, WA

Sprints/Jumps

Miles Lewis

So

Gresham

Gresham, OR

Throws

Shaquele Macklin

Fr

Barstow

Barstow, CA

Sprints/Jumps

Ronnie Manley

Fr

Brookings-Harbor

Brookings, OR

Javelin

Buddy Myers

RFr

Crow

Eugene, OR

Distance/XC

Sam Nichols

RFr

Reed

Sparks, NV

Throws

Daniel Padilla

Fr

Springfield

Springfield, OR

Distance/XC

Jeffrey Patterson

Fr

Eatonville

Eatonville, WA

Hurdles

Brock Pinney

Fr

Springfield

Springfield, OR

Decathlon

Joshua Rambert

So

East Providence

Barrington, RI

Sprints/Hurdles

Cesar Rodriguez

Fr

Hood River

Parkdale, OR

Sprints

Andrew Russert

Fr

Mountain View

Mountain View, CA

Jumps

Malachite Saaquya

Fr

South Eugene

Eugene, OR

Mid-Distance

Brian Schofield

So

Siuslaw

Westlake, OR

Distance/XC

Trevor Thomas

Fr

Condon-Wheeler

Condon

Pole Vault

Colton Thurman

RSo

Marshfield

Coos Bay, OR

Decathlon

Brandon Vaughan

Fr

Ashland

Ashland, Or

Pole Vault

Blake Warren

Fr

East Linn Christian

Lebanon, OR

Throws

 

Women

Name

Yr.

High School

Hometown

Event

Taylor Boyer Fr Thurston Springfield, OR Sprints

Alli Cross

So

Tualitan

Tualitan, OR

Distance/XC

Kristine Dunn

So

Cottage Grove

Cottage Grove, OR

Sprints/XC

Mackenzie Folkerts

So

Newport

Newport, OR

Jumps/Hep

Rebekah Galick

Fr

Sheldon

Eugene, OR

Throws

Danielle Girard

Fr

Sheldon

Eugene, OR

Mid-Distance/XC

Mitra LeBuhn

Fr

Lake Oswego

Lake Oswego, OR

Hurdles

Derese Litzsey-Adams

Fr

Eastlake

Redmond, WA

Throws

Anna Loken

So

Grandview

Aurora, CO

Pole Vault

Kelsie Loomis

Fr

Willamette

Eugene, OR

Sprints

Nicole Maurmann

So

Blancet

Salem, OR

Distance/XC

Kendall Maslen

Fr

Glennallen

Glenallen, AK

Mid-Distance/XC

Kylee O'Connor

Fr

Sheldon

Eugene, OR

Hurdles

Katherine Potter

So

Siuslaw

Florence, OR

Distance/XC

Simone Reynolds

So

De La Salle

Portland, OR

Javelin

Charmayne Robinson

Fr

Pendleton

Pendleton, OR

Jumps

Tori Romig

Fr

Phoenix

Phoenix, OR

Throws/Hep

Madison Schell

Fr

Durham

Durham, CA

Mid-Distance/XC

Daysha Simms-Garcia

Fr

McNary

Keizer, OR

Sprints

Alyssa Taylor

So

Newport

Newport, OR

Throws

Marissa Taylor

Fr

Lake Oswego

Lake Oswego, OR

Pole Vault

Katie Wells

Fr

Siuslaw

Florence, OR

Mid-Distance/XC